Egyre több magyar nyugdíjas választja Spanyolországot a nyugdíjas évei nyugodt helyszínéül. Olyan helyet keresnek, ahol 2-300 ezer forintos nyugdíjból meg lehet élni, nem kell fűtésre költeni, jó a levegő és olcsón lehet hozzájutni a friss zöldségekhez, gyümölcsökhöz.
„Spanyolországban a megélhetés egyszerre olcsóbb és minőségibb is. A régóta ott élők szerint legalább öt évvel meghosszabbodik az életük.” Írja a szeretlekmagyarorszag.hu oldalon Pusztai Rozi, aki jogi területről ment nyugdíjba és költözött ki párjával Costa Blancára.
Új élet a spanyolországi nyugdíjasoknak:
Egyre többen döntenek az újrakezdés mellett.
Az utóbbi években egyre több magyar nyugdíjas választja a Spanyolországba költözést, ahol alacsonyabbak a megélhetési költségek és sokkal jobb az életminőség. A helyiek vendégszeretőek, az éghajlat kellemes, a mindennapok pedig olyanok, mintha egy állandó nyaralás lenne. Pusztai Rozi az egyik úttörő, aki két évvel ezelőtt költözött Spanyolországba, és ezt az élményt élete egyik legjobb döntésének tartja.
Új élet, új lehetőségek
Miután ügyvédként nyugdíjba vonult, Pusztai Rozi úgy döntött, hogy nagy változást hoz az életében. Eladta magyarországi lakását, vett egy házat, és elkezdte felújítani. Új élete azonban nem korlátozódott Magyarországra, férje ötlete Spanyolországba vitte. Eredetileg Kubába tervezték a költözést, de végül úgy döntöttek, hogy otthonukhoz közelebb keresnek új otthont, és Spanyolországot választották, pontosabban a Valencia és Murcia közötti területet, ahol enyhe az éghajlat és bőséges a friss zöldség és gyümölcs.
Roziék hat hónapig mérlegelték a lehetőségeiket, kutatták az éghajlatot, az ingatlanárakat és az ott élő emberek közösségeit. Az első lépés egy egyhónapos próbaút volt, hogy megnézzék, milyen az élet ott, mennyibe kerülne a megélhetés, és hogyan bánnának velük a helyiek. Ez a próbaidőszak megerősítette, hogy Spanyolország a megfelelő hely az új életükhöz.
Pénzügyi biztonság és megélhetés
Pusztai Rozi és párja a magyarországi ingatlanuk eladásából származó pénzből vásároltak egy kétszintes házat Spanyolországban, az emeleten laknak, a földszintet pedig turistáknak adják bérbe egy kis kiegészítő jövedelemért. Spanyolországban 10-15 százalékkal olcsóbbak az árak, mint Magyarországon. Az élelmiszerárak különösen alacsonyak, a helyi piacokon friss zöldség és gyümölcs kapható.
Rozi hangsúlyozza, hogy fontos, hogy egy ilyen döntés előtt alaposan tájékozódjunk, és ne csak az interneten található információkra hagyatkozzunk. Fontos, hogy mielőtt elmegyünk a piacra, saját szemünkkel győződjünk meg a helyzetről, és mielőtt döntést hozunk, beszéljünk közvetlenül olyan emberekkel, akik már jártak ott és csinálták.
Közösségi élet és integráció
A nyelvtudás szintén fontos kérdés, de Rozi szerint Spanyolországban könnyű beilleszkedni. Alapszinten beszél angolul és spanyolul. Bár néha küszködik nyelvi problémákkal, a helyiek kedvessége és segítőkészsége kárpótolja. „A spanyolok barátságosak, mosolygósak és szívesen segítenek a mindennapi feladatokban” – mondja.
Rozi és férje La Marinában élnek, egy olyan üdülőhelyen, ahol sok a külföldi lakos. A közösségi élet pezseg, a nyugdíjasok gyakran összejárnak, elmennek szórakozni, és részt vesznek a különböző közösségi eseményeken. A Rozi által létrehozott helyi FB-csoportnak („Nyugdíjas élet Spanyolországban – nem csak nyugdíjasoknak”) már sok magyar tagja van, akik aktívan segítik egymást az információcserében és a beilleszkedésben.
Éghajlat és életminőség
A Costa Blanca éghajlata ideális azok számára, akik a melegebb éghajlatot kedvelik. A telek enyhék, a nappali hőmérséklet általában 15-20 °C körül van, még a leghidegebb hónapokban is. Nyáron a hőmérséklet elérheti a 40°C-ot, de ez a tenger közelsége és az erős szelek miatt elviselhető. Az emberek alkalmazkodtak a helyi életmódhoz, beleértve a sziesztázást is, hogy átvészeljék a forró órákat.
Egészségügyi és tartózkodási státusz
Spanyolország egészségügyi ellátórendszere jó és a nyugdíjasok számára teljes mértékben hozzáférhető. Roziák könnyedén elvégezték az egészségügyi ellátáshoz szükséges összes papírmunkát, például a nyugdíjak spanyol bankszámlára történő átutalását. A letelepedési státusz megszerzéséhez bejelentett lakcímre és elegendő jövedelemre van szükség, a minimális jövedelem pedig a spanyolországi minimálnyugdíjnak felel meg.
Az újrakezdés örömei és kihívásai
Pusztai Rozi szerint 65 éves kor után érdemes új életet kezdeni, ha az egészségi és anyagi feltételek lehetővé teszik. Az új környezet, a baráti közösség és a mindennapok nyugodt tempója hozzájárul ahhoz, hogy a nyugdíjas éveket tartalmasan és élvezetesen töltsék el. Természetesen az új élet kezdete nem könnyű és gondos felkészülést igényel, de a pozitív tapasztalatok azt mutatják, hogy sokak számára ez a változás új lehetőségeket és sok-sok évet jelent.
A spanyolországi nyugdíjas élet egyre vonzóbb lehetőség a magyar nyugdíjasok számára, akik az éghajlat, a megélhetési költségek és a közösségi élet minősége miatt szívesebben költöznek. Úgy érzik, hogy ez a választás meghosszabbítja és javítja az életüket, és élvezik az újrakezdés minden pillanatát.